news_events content header

Girls Sports Fixtures

Menu

Wet Weather Contact

To hear the latest wet weather information access the Barker App - Sports Venues and Fixtures or call 9847 8397 after 7.00am.

Sports Venues and Maps (click here)

Saturday Sport Injury/Illness

If your daughter is unable to attend sport on Saturday due to injury or illness, please notify the Director of Girls' Sport at: Director_of_Girls'_Sport-BC@barker.nsw.edu.au

Last updated Wednesday, 22 February 2017 11:54:07 AM

Draft Fixtures

Please note that the following fixtures are DRAFT only and subject to change.  Please ensure you check the latest draw closer to the date of the games to ensure you have the latest information about venue and time.
Girls' Weekly Fixtures 4 March 2017
Girls' Weekly Fixtures 11 March 2017

‚ÄčSaturday 25 February 2017

ISA BASKETBALL
Team Opponent Venue Time
1st BMGS Fedeles Court Barker College 10.00am
2nd Barker 3 Fedeles Court Barker College 11.45am
3rd Barker 2 Fedeles Court Barker College 11.45am
4th St Andrews Sydney Uni Sports & Aquatic Centre Court 2 9.00am
Inter A Oxley Oxley College 11.00am
ISA SOFTBALL
Team Opponent Venue Time
1st Chevalier 2 Bowman Field 8.30am
2nd Chevalier 2 Bowman Field 10.00am
TENNIS
Team Opponent Venue Time
NSTA 1 Redlands 5 Clarke Road Tennis Centre 10.30am
NSTA 2 St Pius 8 Clarke Road Tennis Centre 10.30am
NSTA 3 St Pius 9 NSTA Talus St Naremburn 10.00am
NSTA 4 St Pius 11 NSTA Talus St Naremburn 10.00am
Squad 1 Coaching & Matchplay Clarke Road Tennis Centre 9.00am
Squad 2 Coaching & Matchplay Clarke Road Tennis Centre 10.00am
Squad 3 Coaching & Matchplay Clarke Road Tennis Centre 8.00am
FENCING
Team Opponent Venue Time
Open Squad Training Hornsby RSL Hall 8.00am
U15 Squad Training Hornsby RSL Hall 10.00am
TAEKWONDO
Team Host Venue Time
Squad Bye
SWIMMING
Team Opponent Venue Time
Perform Squad Training Barker Aquatic Centre 6.00am
School Swimming Optional Training Barker Aquatic Centre 8.00am
WATERPOLO
Team Opponent Venue Time
1st Brigidine 1 PLC Pymble Pool A 9.00am
2nd Barker 3 PLC Pymble Pool B 10.00am
3rd Barker 2 PLC Pymble Pool B 10.00am
SQUASH
Team Opponent Venue Time
1st Knox 3 Knox Squash Courts 11.00am
2nd Knox 4 Thornleigh Squash Courts 9.30am
3rd Training Thornleigh Squash Courts 8.00am
4th Knox 5 Thornleigh Squash Courts 9.30am
5th Knox 7 Knox Squash Courts 9.30am
6th Knox 10 Thornleigh Squash Courts 9.30am
7th Knox 11 Knox Squash Courts 8.00am
8th Barker 9 Thornleigh Squash Courts 8.00am
9th Barker 8 Thornleigh Squash Courts 8.00am
10th Knox 12 Thornleigh Squash Courts 8.00am
11th Knox 13 Knox Squash Courts 8.00am
12th Northmead 2 Thornleigh Squash Courts 8.00am
13th Briars 6 Thornleigh Squash Courts 8.00am
14th Knox 14 Thornleigh Squash Courts 8.00am
15th Knox 15 Knox Squash Courts 8.00am
16th Knox 16 Thornleigh Squash Courts 8.00am
SURF LIFE SAVING
Team Venue Time
Squad Shore Carnival at Long Reef 8.45am
AM Patrol Bungan SLS Bungan Beach 8.30am
PM Patrol Bungan SLS Bungan Beach 11.45am
PHYSICAL CONDITIONING
Team Opponent Venue Time
Squad Training Barker Bunker 8.00am
DANCE
Team Opponent Venue Time
Troupe Training RE Kefford Building K104 9.00am
MOUNTAIN BIKING
Team Opponent Venue Time
Squad XC Race The Kings School 8.00am

MIDWEEK GAMES

TOUCH FOOTBALL - Friday 24 February
Team Opponent Venue Time
1st Roseville 1 Rosewood Field 1 5.30pm
2nd St Leo 1 Rosewood Field 1 4.30pm
3rd Redlands 1 Rosewood Field 2 5.30pm
4th Barker 5 Rosewood Field 2 4.30pm
5th Barker 4 Rosewood Field 2 4.30pm
6th Barker 10 Rosewood Field 4 4.30pm
7th Barker 8 Rosewood Field 3 4.30pm
8th Barker 7 Rosewood Field 3 4.30pm
9th MSB 3 Rosewood Field 3 6.30pm
10th Barker 6 Rosewood Field 4 4.30pm
11th MSB 7 Rosewood Field 4 5.30pm
11th Pymble 8 Rosewood Field 4 6.30pm
RUGBY SEVENS - Friday 24 February
Team Opponent Venue Time
1st St Ives Rosewood Field 1 6.30pm
1st Barker 2 Rosewood Field 2 6.50pm
2nd William Clarke Rosewood Field 2 6.30pm
2nd Barker 1 Rosewood Field 2 6.50pm