news_events content header

Boys Sports Fixtures

Menu

Wet Weather Contact

To hear the latest wet weather information access the Barker App - Sports Venues and Fixtures or call 9847 8398 after 7.00am.

Saturday Sport Injury/Illness

Years 7 - 12

If your son is in Years 7 - 12 and unable to attend sport on Saturday due to injury or illness, please notify the Director of Boys' Sport at: Sportmaster-BC@barker.nsw.edu.au .

Junior School

Students in the Junior School should notify Andrew Cameron at andrew_cameron@barker.nsw.edu.au

Junior School Sports Fixtures (click here) 

Sports Venues and Maps (click here)



To preserve the sound educational and social practices of our games program, please familiarise yourself with the CAS-ISA Code of Conduct.

Last updated Monday, 24 July 2017 1:40:27 PM

Boys' Sport Fixtures - Saturday 22 July

RUGBY
Team Opponent Venue Time
1st Waverley Barker Oval 3.15
2nd Waverley Barker Oval 2.00
3rd Waverley Barker Oval 1.00
4th Waverley Barker Oval 12.00
5th Kwansai Gachuin TGS 1 8.00
6th St Josephs 12 Barker Oval 9.00
16A Waverley Barker Oval 11.00
16B Waverley Barker Oval 10.00
15A Waverley Queens Park 1 11.00
15B Waverley Queens Park 1 10.00
15C Waverley Queens Park 1 9.00
14A Waverley Queens Park 1 1.00
14B Waverley Queens Park 3 12.00
13A Waverley Mark Taylor Oval Waitara 10.30
13B Waverley Mark Taylor Oval Waitara 9.30
13C Waverley Mark Taylor Oval Waitara 8.30
13D Waverley Taylor Field 12.00
TENNIS
Team Opponent Venue Time
1st Waverley Clarke Road Tennis Centre 8.00
2nd Waverley Clarke Road Tennis Centre 8.00
3rd Waverley Clarke Road Tennis Centre 8.30
4th Waverley Clarke Road Tennis Centre 8.30
5th/6th St Ignatius Riverview Tennis Centre 8.00
Open Squad Coaching & Matchplay Clarke Road Tennis Centre 12.30
10A Waverley Kingsford Courts 8.30
10B Waverley Kingsford Courts 8.30
10C St Ignatius Riverview Tennis Centre 8.00
10D St Ignatius Riverview Tennis Centre 8.00
10E/10F St Ignatius Riverview Tennis Centre 8.00
9A St Ignatius Riverview Tennis Centre 10.00
9B St Ignatius Riverview Tennis Centre 10.00
9C St Ignatius Riverview Tennis Centre 10.00
9D St Ignatius Riverview Tennis Centre 10.00
8A Waverley Kingsford Courts 10.30
8B St Ignatius Riverview Tennis Centre 10.00
8C St Ignatius Riverview Tennis Centre 10.00
8D St Ignatius Riverview Tennis Centre 10.00
7A Waverley Clarke Road Tennis Centre 10.30
7B Waverley Clarke Road Tennis Centre 10.30
7C St Ignatius Riverview Tennis Centre 10.00
7D St Ignatius Riverview Tennis Centre 10.00
VOLLEYBALL
Team Opponent Venue Time
1st Sydney High Barker Junior School MPH 9.30
2nd Sydney High Barker Junior School MPH 11.00
3rd Sydney High Barker Junior School MPH 8.30
CROSS COUNTRY
Team Host Venue Time
Squad Trinity Relay Ewen Park 9.00
FENCING
Team Venue Time
Open Squad Hornsby RSL Hall 8.00
U15 Squad Hornsby RSL Hall 10.00
TKD
Team Venue Time
Squad Bye
DANCE - Sunday 23 July
Team Eisteddfod Venue Time
Troupe The Ultimate Dance Challenge Pacific Hills Christian College Dural 7.00
FOOTBALL
Team Opponent Venue Time
1st Waverley Rosewood B 10.15
2nd Waverley Rosewood B 9.00
3rd Waverley Rosewood A 8.00
4th Waverley Rosewood B 3.00
5th Waverley Rosewood B 2.00
6th St Patricks 7 Rosewood A 3.00
7th BYE

8th Waverley 7 Rosewood A 12.00
9th St Patricks 8 Rosewood A 2.00
10th Waverley 6 Rosewood A 1.00
10A Waverley Rosewood B 8.00
10B Waverley Rosewood A 9.00
10C Waverley Rosewood A 10.00
10D Waverley Rosewood A 11.00
10E Waverley Phipps Field 1.00
10F Knox F Curagul 2 1.00
9A Waverley Queens Park 2 8.00
9B Waverley Queens Park 2 9.00
9C Waverley Queens Park 2 10.00
9D Waverley Queens Park 2 11.00
9E Waverley Queens Park 8 12.00
9F Knox I Phipps Field 2.00
8A Waverley Queens Park 2 1.00
8B Waverley Queens Park 2 12.00
8C Waverley Queens Park 8 11.00
8D Waverley Queens Park 8 10.00
8E Waverley Queens Park 8 9.00
8F Trinity E Flockhart Park 2 9.00
8G Trinity F Flockhart Park 2 8.00
7A Waverley Mills Park Asquith 2.00
7B Waverley Mills Park Asquith 1.00
7C Waverley Mills Park Asquith 12.00
7D Waverley Mills Park Asquith 11.00
7E Newington E Mills Park Asquith 9.00
7F Waverley E Mills Park Asquith 10.00
7G Newington F Mills Park Asquith 8.00
7H Bye
SQUASH
Team Opponent Venue Time
1st Training Thornleigh Squash Centre 9.30
2nd Northmead 1 Thornleigh Squash Centre 9.30
3rd Barker 4 Thornleigh Squash Centre 9.30
4th Barker 3 Thornleigh Squash Centre 9.30
5th Northmead 2 Thornleigh Squash Centre 9.30
6th Briars 4 Thornleigh Squash Centre 8.00
7th Barker 8 Thornleigh Squash Centre 8.00
8th Barker 7 Thornleigh Squash Centre 8.00
9th Knox 17 Knox Squash Centre 8.00
10th Barker 13 Thornleigh Squash Centre 8.00
11th Knox 18 Thornleigh Squash Centre 8.00
12th Briars 7 Thornleigh Squash Centre 8.00
13th Barker 10 Thornleigh Squash Centre 8.00
AFL
Team Opponent Venue Time
1st Shore White Pioneers Park, Malabar 10.50
Y09/Y10 Newington Rofe Park, Hornsby Heights 10.35
Y07/Y08 Team 1 Trinity Rofe Park, Hornsby Heights 9.15
Y07/Y08 Team 2 Knox Rofe Park, Hornsby Heights 8.00
SWIMMING
Team Venue Time
Perform Squad Barker Aquatic Centre 6.00
School Swimming Barker Aquatic Centre 8.00